Školní Masopustní průvod projde Jincemi

 Rubrika Z naší školy

Tak jako vloni i letos Jincemi projde náš školní

MASOPUSTNÍ PRŮVOD a to v úterý 25. února 2020!

Poté, co si mluvčí všech maškar, pan Strakatý, vyprosí od ředitele naší školy povolení k maškarnímu reji, vydá se v 15 hodin průvod od školy Slavíkovou ulicí směrem k sokolovně a odtud potom ke Společenskému centru Josefa Slavíka. Zde proběhne tradiční masopustní scénka „stětí hlavy kobyly“, která obtěžkána hříchy ze školních lavic za celý minulý rok, následně za velkého veselí všech masek obživne.

Masopust – šibřinky – ostatky – fašaňk  voračky – končiny – karneval…všechny názvy označují lidový zvyk, přetrvávající v mnoha krajinách již od pohanských dob. Jde vlastně o rozloučení s dobou oslav, veselí, svateb a hodování, které trvalo od Tří králů až po popeleční středu připadající letos vlivem pohybujícího se církevního kalendáře na 26. února. Toto bujaré období vystřídá po masopustu čtyřicetidenní postní doba trvající až do Velikonoc.

V Jincích se tento lidový zvyk nedrží, ale v rámci výuky o lidových tradicích jsme v loňském roce uspořádali svůj první „školní“ masopust. Letos bychom chtěli náš loňský průvod zopakovat a do příprav přidat ještě více energie a zapojit co nejvíce dětí. Rádi bychom tuto tradici oslavili tak, jak se sluší a patří.

Masopustní rej má totiž také svá pravidla. V průvodu masek by neměl chybět MEDVĚD s medvědářem, KOBYLA nesoucí prohřešky celé vesnice (v našem případě celé školy J), ŽID s BÁBOU s nůší a dítětem na zádech, NEVĚSTA S ŽENICHEM, BIŘIC nebo OBECNÍ POLICAJT, TUREK, KAT, RAS, SMRTKA symbolizující odcházející zimu a různí řemeslníci (KOMINÍK, ŘEZNÍK, KUCHTÍK…). V čele kráčí samozřejmě PAN STRAKATÝ se svojí ŽENUŠKOU.

Samozřejmě jsou vítány všechny různé masky, protože i masopust podléhá změnám, které s sebou nese doba.

Na závěr DŮLEŽITÉ SDĚLENÍ!!!

Celé masopustní veselí se promítne do bodování v celoškolní soutěži. Body budou přidělovány za účast v masce, zvláštní body pak budou přiděleny TRADIČNÍM MASOPUSTNÍM MASKÁM (viz výše.)

Ale body pro sebe a svou třídu můžete dostat také za předvedení masopustní scénky, kterou předem nacvičíte.

Přijďte s námi slavit MASOPUST a oživit tak tradici našich předků.

Mgr. Martina Hrkalová

Poslední články
Kontaktuje nás

Pokud máte nějaké dotazy či připomínky, můžete je odeslat přes tento formulář

Nelze přečíst? Změň text. captcha txt

Začni psát a stiskni Enter pro hledání