Historie školství v Jincích

Počátky cíleného vzdělávání se v oblasti farnosti Jince připomínají už koncem 14. století, kdy byl zde zřízen dřevěný farní kostel a místní faráři učili některé děti číst, psát a počítat. Teprve v roce 1774 však byla Marií Terezií zavedena povinná školní docházka pro děti od 6 do 12 let. Proto Wratislav z Mitrovic, majitel zdejšího panství, nechal postavit naproti faře první školu o dvou učebnách (v místě dnešního Kulturního střediska Josefa Slavíka). Do školy docházely děti z širokého okolí. Později se vyučovalo i na Ohrazenici ve statku u Špalků, v budově jineckého zámku, v domě U Patsů (stál v místech dnešního parkoviště naproti bývalému zámku).

Stavba nynější školní budovy byla zahájena v únoru 1881, byla dokončena v prosinci 1882 a začalo se v ní učit v lednu 1883. Topilo se kamny, šatny ani vodovod neexistovaly, používaly se suché záchody. Ale i tak to byla pro obec velká událost. V roce 1885 zde vznikla tzv. živnostenská škola pokračovací pro budoucí řemeslníky. V roce 1919  byla zřízena samostatná měšťanská škola. Pro ni byla budova roku 1925 rozšířena podél silnice směrem na Příbram. Další velké změny nastaly v letech 1968 – 1969, kdy vznikla kolmá přístavba k původní budově. Škola tak získala 6 učeben, vyhovující sociální zařízení, 3 nové kabinety, sborovnu, kotelnu ústředního topení a sklad paliva. Počet žáků se zvýšil i tím, že se přestalo vyučovat ve dvojtřídní škole pro 1. – 5. ročník v obci Čenkov. Tamní budova, která byla postavena roku 1890, pak sloužila a slouží dosud jako mateřská škola.

Velkým problémem jinecké školy bylo umístění školní jídelny v suterénu budovy bývalých lázní proti škole. Problémem byla silnice i vlhké a nevyhovující prostory. Prvním krokem ke zlepšení ve stravování byla rekonstrukce a přístavba suterénních prostor v téže budově. Kuchyně byla modernější, prostory ke stravování lepší, ale nebezpečí houstnoucího provozu na silnici stoupalo. Proto bylo zcela zásadní vybudování nové kuchyně a dvou místností pro stravování přímo v přízemí původní historické budovy školy. Žáci tak mohli do jídelny přímo z učeben a bez obav ze silničního provozu. Protože pro jídelnu byly vyčleněny dvě bývalé třídy, bylo třeba současně s rekonstrukcí kuchyně a jídelny přikročit k dalšímu rozšíření školní budovy. Došlo k ní v roce 2010 a výsledkem bylo získání čtyř menších tříd, prostorné vstupní haly s šatnami (dnes i recepcí) a tělocvičny o rozměrech 26 x 16m. Součástí je sklad nářadí, kabinet a sociální vybavení včetně šaten. Nové tělocvičně musela ustoupit přízemní budova o dvou třídách, které sloužily nejprve jako učebny pro první stupeň, později jako školní družina a dílna pro výuku pracovních činností. Dočasně tak družina působila v části školní budovy ze 70. let a v některých třídách 1. stupně.

V roce 2016 byly přistaveny prostory pro třídu MŠ a jídelnu Mateřské školy. Mateřská škola se tak zvětšila o celou třetinu. V rámci přístavby byla renovována školní zahrada MŠ včetně hřiště pro děti.

Velkou stavební akcí, která vedla k rozšíření učeben, byla půdní vestavba. Škola tak získala v roce 2020 moderně vybavené odborné učebny chemie, biologie, fyziky a informatiky i s potřebnými kabinety. Dále škola během období 2019-2021 vytvořila zázemí úplně nové technické učebny, renovovala školní kuchyňku a školní klub. Děti se tak učí odborným předmětům v moderních učebnách vybavených zcela novým zařízením i pomůckami.

V roce 2021 byly otevřeny nové prostory školní družiny v protější budově bývalých lázní, v místě kdysi rekonstruované jídelny. Škola zde využívá i novou keramickou dílnu, kterou vybavila již v roce 2019. Žáci v přízemí budovy mohou navštěvovat i hudební kurzy, které pořádá Základní umělecká škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál. Velmi přínosná je i blízkost (o poschodí výše) obecní knihovny.

Zdroje: Monografie Hořovicka a Berounska (II. díl)

Jince – dějiny obce (2005) Jan Beránek

Jinecko pro pamětníky – I. Ungrová, P. Jícha

vzpomínky pamětníků

výroční zprávy o činnosti školy