Z historie školy v Jincích

Stavba školy o jedné učebně a pokojíku pro učitele byla v Jincích provedena již v polovině 17. století. Od roku 1700 se stala škola farní a majitel panství Václav Vratislav z Mitrovic byl v té době patronem kostela i školy. Po dohodě s farářem dosazoval na školu učitele.

Ustanovený učitel cvičil děti z celé farnosti v umění leterním (čtení, psaní, počítání) a v hudbě za tzv. „sobotáles“. Kromě toho zvonil klekání a proti mračnům. Zastával také službu kostelnickou a hrával na varhany za nepatrnou, od faráře stanovenou odměnu.

Prvním učitelem v Jincích byl Matěj Vydra (zmínka o něm roku 1806). Jeho nástupcem (1805 – 1815) se stal. Antonín Slavík, otec slavného houslisty Josefa Slavíka.

V roce 1805 nechal hrabě Rudolf Vrbna svým nákladem přestavět školu a zvýšit ji o jedno poschodí. Děti v té době chodily do školy od 7 do 12 let.

Roku 1870 byla v zámecké budově v Jincích zřízena druhá školní třída.

Roku 1876 povolila zemská školní rada otevřít třetí třídu.

V roce 1881 a 1882 byla vystavěna nová školní budova nákladem 32 000 zlatých a škola trojtřídní rozšířena hned na pětitřídní s jednou pobočkou. V nové budově se začalo vyučovat od 1. ledna 1883. Roku 1888 měla již obecná škola šest tříd s jednou pobočkou.

Roku 1894 byla v Jincích zřízena živnostenská škola pokračovací.

Roku 1900 postavila obec Čenkov pro své děti novou dvojtřídní obecnou školu.

Roku 1919 byla zřízena a otevřena v Jincích samostatná škola měšťanská. Budova školy byla v roce 1925 přestavěna nákladem 300 000 Kčs.

Velkých změn zaznamenala budova školy v letech 1968 – 69, kdy se prováděla přístavba a rekonstrukce budovy.

Současnost

V roce 1994 bylo vybudováno školní hřiště a zřízena počítačová učebna

V roce 1995 škola získala právní subjektivitu.

V roce 1996 postoupili žáci osmých tříd do 9.ročníku – byla zavedena povinná devítiletá školní docházka na ZŠ. Žáci 1. – 4. ročníku se začali učit podle nového vzdělávacího programu Základní škola. Ve stejném roce bylo dokončeno školní hřiště.

V.roce 1997 byl vzdělávací program Základní škola zaveden pro žáky 5. – 9.ročníku. Do oken školní budovy byly namontovány žaluzie.

V roce 2001 byla škola přijata do mezinárodního projektu Comenius – tříletá spolupráce se školami z Rakouska, Velké Británie, Finska, Itálie, Německa a Španělska včetně výměnných zájezdů.

V termínu 16.12. – 20.12. 2002 se konal týden otevřených dveří u příležitosti 120.výročí založení školy.

Dne 1.1. 2003 došlo ke sloučení organizačních složek obce ZŠ a MŠ, školních jídelen ZŠ a MŠ v jeden právní subjekt – ZŠ Jince. Zároveň byla v MŠ zahájena činnost podle nového RVP Kurikulum – čtvero ročních období.

Dne 22.10. 2004 byla slavnostně otevřena nová školní jídelna – 1.etapa rekonstrukce školy se státní dotací.

V roce 2005 – 1.1. vstoupil v platnost nový školský zákon, – 13.6. se konala ustavující schůze školské rady – 2 zástupci zřizovatele, 2 ped.pracovníci a 2 rodiče. V témže roce proběhla 2.etapa rekonstrukce školy – rozvody vody, kanalizace, elektřiny, výměna oken, dveří, vymalování celé budovy, vybudování nového sociálního zařízení

V roce 2006 došlo ke změně názvu školy na Základní škola a Mateřská škola Jince a na škole byla kompletně opravena fasáda.

Ve školním roce 2006/07 byla zahájena výuka podle vlastních školních vzdělávacích programů (ŠVP). Naše škola pojmenovala svůj ŠVP – TRILOBIT .

V roce 2008 získala škola dotaci na projekt Vzdělávání pro konkurenceschopnost – výrazná modernizace vybavení školy.

Ve stejném roce škola zahájila spolupráci se zahraničními školami v rámci projektu Comenius – Turecko, Maďarsko, Norsko, Itálie, Španělsko.

V roku 2009 byla zahájena a v červnu 2010 ukončena přístavba školy. Škola tím získala šatny, 2 klasické třídy a 2 odborné učebny – jazykovou a počítačovou.

Dne 3. září 2012 byla slavnostně otevřena nová školní tělocvična, vybudovaná v areálu školy.

Ve školním roce 2014/15 byl realizován projekt Rozšíření kapacity MŠ Jince. Tento projekt, číslo CZ.1.15/3.3.00/77.01770, byl spolufinancován Evropskou unií v rámci ROP Střední Čechy.
logoeu

Slavnostní ukončení projektu proběhlo 24.3. 2015.