Návštěva SŠSaŘ Stochov

 Rubrika Z naší školy

Že řemeslo má zlaté dno, se mohli přesvědčit žáci osmého a devátého ročníku jinecké základní školy, kteří v úterý 26. listopadu navštívili Střední školu služeb a řemesel ve Stochově v rámci naplňování vzdělávací oblasti Člověk a svět práce. Moderně vybavenou školou naše žáky provedli samotní žáci prvních ročníků. Ti jsou ve škole pouhé tři měsíce a vedli si skutečně jako profesionálové. Pod odborným vedením si naši žáci vyzkoušeli mnohé profese. Míchali nealkoholické nápoje, připravovali různé druhy toustů a palačinek, soutěžili ve vědomostním kvízu o jídle. Děvčata si nechala vytvořit módní účesy, na modelu hlavy se pokoušela sama natáčet vlasy a plést copy. V kosmetickém salónu se pak dívky nechaly hýčkat při masáži šíje, kterou si také samy vyzkoušely, seznámily se s manikúrou a pedikúrou. Odměnou jim byl parafínový zábal na ruce a malý kosmetický dárek.

Chlapci zase okusili práci v klempířské a instalatérské dílně. Vyrobili si z plechu píšťalku či na ohýbačce zápasili s výrobou hliníkové krabičky, spojovali potrubí pomocí hořáku a opracovávali kov pilníkem. Také pronikli do práce skladníka, vyzkoušeli si ovládat manipulační vozík, řídit ještěrku na dálkové ovládání a zjistili, jak to chodí ve skladu.

Jelikož střední škola není zrovna blízko, prohlédli si žáci i prostory domova mládeže, který je součástí školy. Po pětihodinovém programu jsme návštěvu zakončili ve školní jídelně.

Je smutné, že o řemeslné obory je dlouhodobě nízký zájem. Jen pro zajímavost –  v celé republice se oboru klempíř pro stavební výrobu učí do 30 žáků. Kolik se jich vyučí? Kolik jich zůstane v oboru? Kdo jednou osadí okapy a oplechuje střechy?

Věřím, že návštěva školy byla pro mnohé žáky inspirativní a že třeba pomohla našim žákům v budoucím rozhodování, kam že to půjdou příští jejich kroky.

 

I. Chocholová

 

Poslední články
Kontaktuje nás

Pokud máte nějaké dotazy či připomínky, můžete je odeslat přes tento formulář

Nelze přečíst? Změň text. captcha txt

Začni psát a stiskni Enter pro hledání