Úspěchy žáků ZŠ Jince v BIOLOGICKÉ A ZEMĚPISNÉ OLYMPIÁDĚ

Úspěchy žáků ZŠ Jince v BIOLOGICKÉ A ZEMĚPISNÉ OLYMPIÁDĚ

Žáci naší školy se dlouhodobě každým rokem účastní obou těchto olympiád. Nejprve absolvují školní kolo a podle dosažených úspěchů vybraní žáci postupují do okresního kola, které se koná na Příbrami.

Biologická olympiáda se skládá z pěti částí: teoretická část – vědomostní test

praktické poznávání rostlin

praktické poznávání živočichů

laboratorní úkol

vstupní úkol

Zájemci o účast v biologické olympiádě nejprve píší teoretickou část. Podle věku a tříd jsou rozděleni do dvou kategorií: C – žáci 8. a 9. třídy

D – žáci 6. a 7. třídy

Po písemném testu absolvují poznávačku rostlin a živočichů a laboratorní úkol. Pro postup do okresního kola pak postupující žáci musí vypracovat vstupní úkol, který spočívá ve zpracování zadaného úkolu, samostatném pozorování. Mnohdy jde o práci v terénu.

Ve školním roce 2018/2019 proběhlo školní kolo pro obě kategorie 21. ledna 2019. Okresní kola se uskutečnila v měsíci dubnu. Velkého úspěchu v okresním kole dosáhl v kategorii C  Václav Vejr, který se umístil na krásném 3. místě. Postoupil tak do krajského kola, kterého se zúčastnil a odnesl si další cenné znalosti a zkušenosti. Krajské kolo se konalo v květnu v Mělníce.

Velké poděkování patří rodině Vejrových za spolupráci se školou.

Zeměpisná olympiáda je soutěž jednotlivců, která se skládá z následujících úkolů:

• práce s atlasem
  • vědomostní test zeměpisných znalostí
  • praktická část

Žáci jsou v olympiádě rozděleni podle ročníků do kategorií: A – 6. ročník

B – 7. ročník

C – 8. a 9. ročník

Školního kola se v lednu 2019 zúčastnilo 22 žáků a vítězové jednotlivých kategorií postupovali do okresního kola, konaného v únoru v Příbrami. Školu reprezentovali velmi dobře:

A – David Břicháček    4. místo

B – Jaroslav Hejnal      8. místo

C – Václav Vejr             2. místo (postup do krajského kola)

Všem zúčastněným v obou olympiádách blahopřejeme.

Mgr. Václava Lukešová

Mgr. Jitka Pilíková